30 Bin Koruma Memuru İlanı

Alınan bilgiye göre, kademeli olarak toplam 10 kademede; her kademe 3 bin kişi olmak üzere toplamda 30 bin koruma memuru alınacak. Koruma memuru olmak isteyen lise mezunu adaylarda KPSS Puanının 40-60 puan alma şartı aranacak. Fiziki yeterliliğin önemli olduğunu belirten yetkililer; Erkekler 1.72 boy, Bayanlar içinse 1.68 boy ve 25 yaşın altında olma şartı arıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Koruma Dairesi Başkanlığınca alınacak olan 30 bin memurun alım şartları yavaş yavaş belli olmaya başladı. Buna göre, 30 bin Koruma memuru alım şartlarında fizik ön plana çıkıyor.
Açıköğretim Lisesi de dahil olmak üzere, Lise, Önlisans ve Üniversite mezunları koruma memuru olabilecekler. Koruma memuru olmaya hak kazanan adaylar, 6 yıl görev yaptıktan sonra isterlerse 7.
yılda sınavla polis memurluğuna geçebilecekler. Polisliğe koruma memurlarının %10’u kabul edilecek ve polis olduktan sonra polislerin yararlanabildiği bütün haklardan yararlanabilecekler.
Adaylar her dönem 3 bin kişilik gruplar halinde alınacak ve polis okullarında 4 ay eğitime tabii tutulduktan sonra kadrolu koruma memuru olarak göreve başlayacaklar.
Siyah üniforma giyecek ve silahlı olarak görev yapacaklar. Yetkililer, TBMM, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Bakanlıklarda görevli koruma memuru bulunmayacağını söyledi.
Koruma memurları, stadyumlar ve üniversiteler ile öğrenci yurtlarında asayişi sağlayacaklar.
Koruma memurları, polis gibi acil durumlar karşısında müdahale hakkına sahip olacak ve polis gibi delil toplama yetkisine sahip olacaklar. Olay yeri yetkisi, polisler olay mahalline gelene kadar koruma memurlarında olacak.

Members of the Indonesian Presidential Security Force evacuate a "VIPs" during an anti-terror drill at Jakarta Convention Center

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.